Tusnádfürdő

Tusnádfürdő a Csíki-medencében fekszik.

A medence átlagosan 650 m magasságban elterülő hegyközi medence Székelyföldön a Keleti-Kárpátokban. Hargita megyében, a Hargita-hegység és a Csíki-havasok között terül el. Észak-déli tájolású, hosszúsága 60 km, szélessége 10 km, az Olt-folyó szeli ketté. Három részre osztható: Alcsík, Középcsík és Felcsík. Székelyudvarhely felől a Tolvajosi-hágón keresztül, Gyergyó felől a Marosfői-hágón keresztül, a Tartos völgye felől a Gyimesi-hágón, a Kászoni-medence felől Nyerges-tetőn át, Háromszék felől pedig a tusnádfürdői Olt-szoroson át lehet megközelíteni.

Az Olt szorosában, évszázados fenyvesek között, a Sólyomkő alatt fekszik Csíkország büszkesége, az alig másfél évszázados Tusnádfürdő. E világszerte ismert székely fürdőváros Hargita megye legdélibb fekvésű települése. A város alapítását 1842-re datálják.

Egy pásztor-fiú állítólagos csodálatos gyógyulása hívta fel a településre a figyelmet, ennek hatására egyre többen keresték fel. A tusnádi születésű Élthes Lajos lehetőséget látott a környék természeti adottságaiban, és 1845-ben több birtokos-társával részvénytársaságot alapított, és a négy tulajdonostól Tusnád, Lázárfalva, Verebes és Kozmás településektől kibérelték a területet és elkezdték megépíteni a ma ismert fürdővárost, Tusnádfürdőt. A befektetés hatására gombamód nőttek ki a földből a szebbnél szebb fogadók és villák.

A virágzó fürdőváros sorsát megpecsételték az 1848-49-es harcok és a helyi lakosok bosszúja, akik a harcok után felgyújtották a várost, mert sérelmezték, hogy elvették tőlük az ingyenes borvizeket és fürdési lehetőséget. 1852-ben Ferenc József császár elrendelte a település újjáépítését. A részvényesek újabb fogadókat és svájci stílusú villákat építettek. Az 1880-as években Tusnádfürdő virágzó fürdőteleppé vált, modern gyógyintézettel és kétmedencés fürdővel büszkélkedhetett.

Az első világháború megállította a fejlődést, de 1920-tól sportpályák, kezelőhelyek létesültek és a Csukás-tóból strandot építettek, partján szórakoztató központot létesítettek. Rohamos fejlődését a második világháború állította meg, sorsát az államosítás véglegesen megpecsételte. Az állami kézbe került csodálatos, nemzetközi szintű épületei pusztulásra ítéltettek.

1970-től a fürdőtelepen óriási állami beruházásokkal három szállodát és egészségügyi kezelő-központot, gyermektáborokat létesítettek, így az állami szakszervezetek legfontosabb üdülőhelyévé vált.

1986-ban városi rangra emelkedett, de a rendszerváltás után megszűnt a fürdővároska utáni érdeklődés és a látogatottság hiányának következtében hanyatlani kezdett.

A 2000-es évektől újra lassú fejlődésnek indult. Épületeket modernizáltak és újítottak fel a mai kor igényeinek megfelelően. Új szállodák, panziók és vendégházak épültek. Sportcsarnok és sípálya létesült, majd 2013-ban termálvizes élményfürdő épült.

Ma Tusnádfürdő páratlan természeti adottságai óriási értéket képviselnek. Gyógyforrásai, mofettái, hatásos gyógyírt kínálnak számtalan betegségre.

Az innen induló öt túraútvonalon a következő nevezetességek közelíthetők meg: Szent Anna-tó, Mohos-tőzegláp, Sólyomkő, Nagy Piliske, Vártető, Ludmilla-kilátó. E 651 méter tengerszint feletti magasságon fekvő település gyógyforrásai méltán híresek.

A Tusványos néven híressé vált Bálványosi Nyári Szabadegyetem 1997 óta itt kerül megrendezésre. A városka modern kori életében ez a legrangosabb rendezvény.

Napjainkban 1800 fős lakosból 1700 magyar és 100 román.

Medvelesünk

kulturált körülményeket biztosítunk 

Medveles

Szent Anna-tó

Image

KALANDRA FEL

nálunk biztosan nem fogsz unatkozni

Image

Szin János, az egykori dúsgazdag vállalkozó, aki daganatos betegségéből ugyan felépült, de vagyona köddé vált, MEDVEPÁSZTORKÉNT találta meg a boldogságot Erdélyben, a Bodoki-havasokban.

Könyv vásárlás

Elérhetőségek